Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jest niewątpliwie atrakcyjną formą zatrudnienia z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ od umowy tej nie odprowadza się składek ZUS a koszt uzyskania przychodu jaki jest od niej naliczany to minimum dwadzieścia procent, i dzieje się tak bez względu na wydatki, jakie poniesie zatrudniona na taką umowę osoba. Pod względem podatkowym jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Taki sam nakład pieniężny ze strony pracodawcy, daje zatrudnionemu wyższe wynagrodzenie "na czysto".

W ptrzypadku tej umowy pracodawcy maja również obowiązek do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, jeśli tylko wykonywana jest ona w zakładzie pracy lub innym, konkretnym miejscu wyznaczonym do tego celu, obowiązują w takiej sytuacji również badania lekarskie.

Kiedy pracodawcy chcą zaoszczędzić, wybierają umowę o dzieło jako formę zatrudnienia w swojej firmie, czasem nie wiedzą, że praca jaką wskazali do wykonania kwalifikuje się jako umowa zlecenie, a czasem nawet umowa o pracę. Wtedy to na pracodawcę spadają wszystkie zobowiązania takie jak w przypadku tych umów, a do tego odsetki za zwłokę. Co robić więc by uniknąć takich błędów? Wbrew pozorom, umowa o dzieło nie różni się od pozostałych umów tylko nazwą. Istotna jest tu treść takiej umowy. Przez nawiązanie stosunku pracy, zatrudniony pracownik jest zobowiązany do jej wykonywania, na rzecz pracodawcy, pod jego nadzorem, w czasie i miejscu które zostaną wyznaczone przez pracodawcę. Według umowy pracodawca jest zobowiązany za to do... w zasadzie tylko do wynagrodzenienia, ewentualnie jeśli tak wskazuje umowa, do udostępnienia środków potrzebnych do jej wykonania.

Żeby uniknąć sytuacji, w której umowa o dzieło mogłaby okazać się umową o pracę należy zaakcentować szczególnie w treści umowy samodzielność w jej wykonywaniu, co jest najbardziej charakterystyczne dla umów dzieło. Samodzielność taka może objawiać się czy to przez braku bezpośredniej kontroli na bieżąco podczas wykonywania dzieła, czy to przez brak określonego miejsca na jego wykonanie, kiedy to pracownik może wykonywać pracę na przykład w domu. Samodzielność przejawia się też w braku ram czasowych w jakich ma być wykonywane dzieło, wykonawca sam dopasowuje je do swojego harmonogramu dnia, o ile nie zostało inaczej wskazane w umowie.

Wszystkie te warunki muszą być spełnione, aby umowa o dzieło nie została wzięta za umowę zlecenie czy o pracę. Jedną z możliwości jaka nie pozwala wziąć umowy o dzieło za inną umowę, jest punkt, w którym pracodawca dopuszcza mozliwość wykonywania umowy przez jakąś inną osobę zamiast zatrudnionego. Zatrudniony nie musi wcale z takiej możliwości korzysta, jednak zmienia to już postac rzeczy i umowa nie może być uznana za inną niż dzieło.

Jak odróznimy umowę o dzieło od umowy zlecenia, które są równie często stosowane w przypadkach kiedy nie można uzyskać szansy na umowę o pracę?

Według Kodeksu Cywilnego, umowa zlecenie zobowiązuje sosobe ją przyjmującą do wykonywania pewnej określonej czynności, na rzecz osoby dającej zlecenie.

Umowę o dzieło natomiast zobowiązuje do wykonania przez pracownika pewnego wyznaczonego dzieła.

Wykonawca dzieła, jeśli nie jest płatnikiem VAT, powinien osobie zamawiającej przedstawić rachunkiem, jeżeli jest podatnikiem VAT, musi przedstawic po zakończeniu dzieła fakturę. Sam wykonawca niemusi prowadzić żadnych ewidencji, jeśli usługi które wykonał nie podlegają podatkowi VAT. Jeśli jednak podlegają, musi on zaprowadzić ewidencję sprzedaży, z określoną data, i kwotą.

To pracodawca w przypadku umowy o dzieło potrąca zaliczkę na poczet podatku dochodowego, po czym do końca lutego następnego roku wysyła wykonawcy PIT-11/8B, gdzie wskazane są kwoty do ujęcia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeśli jednak wykonawca jest podatnikiem VAT, sam musi prowadzić ewidencję VAT, i sam też składa deklarację VAT, odprowadzając ten podatek do urzędu skarbowego. Nie zmienia to faktu, że to pracodawca potrąca wciąż zaliczkę na podatek dochodowy.

Przy rozpatrywaniu wszystkich pozytywnych cech umowy o dzieło trzeba wspomniec także o jej zdecydowanych minusach. Otóż osoba zatrudniona na umowę o dzieło jest pozbawiona jakichkolwiek świadczeń socjalnych. Nie ma możliwości uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego w bezpłatnej służbie zdrowia, nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych ani do ubezpieczenia emerytalnego bądź rentowego czy chorobowego i zasiłków z tego tytułu.Nie obejmuje jej ubezpieczenie wypadkowe ani wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jednak jeśli wyrządziłaby szkodę pracodawcy lub osobie trzeciej, odpowiada za to bez ograniczeń całym swoim majątkiem. Jeśli więc będziemy rozważać podjęcie pracy w oparciu o umowę o dzieło, rozważmy także i te mniej przyjemne kwestie.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!