Rachunek

Osoby prowadzące własną firmę wiedzą, że aby jej sytuacja finansowa była dobra, nie wystarczy, że będzie wykazywać ona zyski w dokumentach. Zanim klient zapłaci w rzeczywistości za wydany mu towar, dochody obliczone w rachunku zysków i strat, są tylko papierowymi, wirtualnymi pieniędzmi. Aby uzyskać kompletny obraz finansowej sytuacji firmy, oprócz bilansu i wspomnianego rachunku, potrzebne jest także sporządzenie rachunku przepływów środków pieniężnych, czyli tak zwanego cash flow, który dopiero umożliwia odpowiedni wgląd w sytuację.

Rachunek przepływów gotówkowych to element sprawozdania finansowego już istniejących przedsiębiorstw, ale też część analizy finansowej biznesplanu. Rachunek ten pokazuje, w dynamicznym ujęciu, jaki jest przepływ gotówki przez firmę, czyli prezentuje, jakie jest źródło pochodzenia środków pieniężnych i ich wykorzystanie na bieżąco. Przepływ gotówkowy jest nadwyżką pieniężną wyrażoną w tak zwanej "żywej gotówce", jaką przedsiębiorstwo uzyskało w wyniku swojej działalności. Dokument ten pozwala określić między innymi jaką gotówką firma dysponowała w danym okresie, jakie było jej źródło pochodzenia, oraz w jaki sposób uzyskane środki zostały zagospodarowane.

Rachunek przepływów środków pieniężnych przedstawia rzeczywiste wpływy i odpływy gotówki z kasy firmy, a nie tylko księgowe zapisy. To różni cash flow od rachunku zysków i strat, dla którego charakterystyczny jest zapis ksiegowy pokazujący zysk firmy w momencie sprzedaży. Sprzedaż jednak nie zawsze wiąże się z równoczesnym wpływem gotówki do kasy. Dość często zdarza się na przykład, że firmy odraczają terminy płatności za nabyte towary czu usługi. Sprawia to, że w szacunkowych wyliczeniach wykazane są zyski, podczas gdy pieniądzy jeszcze fizycznie w firmie nie ma. Możliwe są również przypadki, że nieuczciwi kontrahenci z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą uregulować swoich zobowiązań. Powoduje to, że w dokumentach widnieją przychody, których nigdy nie uda się spieniężyć. Zyski pozostają zapisane w księgach rachunkowych, podczas gdy gotówki nie ma. Firma wykazuje rentowność, ale w przypadku gdy taka sytuacja się powtarza, wpada w problemy finansowe i zaczyna brakować jej gotówki na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności. To wszystko sprawia, że tak ważne jest przygotowanie rachunku przepływów gotówkowych przedstawiającego rzeczywiste wpływy i wydatki firmy.

Rachunek ten składa się z trzech elementów. Pierwszym są przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, czyli gotówka jaką generuje podstawowa, statutowa działalność firmy, na przykład handel.

Kolejnym są przepływy pieniężne netto, osiagane z działalności inwestycyjnej, czyli środki generowane z inwestycji firmy. Trzecim są przepływy pieniężne netto z działalności finansowej, to znaczy środki jakie udaje się pozyskać firmie z zewnątrz do finansowania jej potrzeb, są to na przykład kredyty, obligacje, czy emisja akcji, wlicza się tu też środki wydatkowane na zewnątrz, takie jak spłata kredytów, odsetek, bądź skupowanie własnych akcji.

Kiedy podsumujemy te trzy źródła finansowania, otrzymamy pozycję "zmiana stanu środków pieniężnych", która stanowi "zysk netto w ujęciu gotówkowym" z działalności firmy. Kwotę uzyskaną w ten sposób dodajemy do środków pieniężnych, jakimi firma dysponowała na początku roku obrotowego i otrzymujemy tak pozycję "środki pieniężne na koniec okresu".

Dzięki ujęciu w ten sposób przepływów gotówkowych, możliwy jest do stwierdzenia obiektywny ruch gotówki, stwierdzenie jej przyrostu lub zmniejszenie w okresie podlegającym podsumowaniu.

Rachunek przepływu środków pieniężnych może być sporządzany albo metodą bezpośrednią, polegającą na przeanalizowaniu wszystkich przychodów i rozchodów gotówki z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej, albo metodą pośrednią, czyli przez korygowanie zysku netto w taki sposób, aby został sprowadzony do zmian netto pojawiających się w środkach pieniężnych, na skutek działalności operacyjnej, przy uwzględnienieniu wszystkich przychodów i rozchodów z działalności inwestycyjnej i finansowej.

Powyższe informacje zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności, wg. stanu na rok 2011, jednak ze względu na często zmieniające się przepisy prawne nie możemy zagwarantować ich poprawności i aktualności. Zanim zastosujesz się do porad upewnij się co do ich poprawności na podstawie odpowiednich ustaw lub rozporządzeń, lub kontaktując się z biurem prawnym, księgowym, lub specjalistą w tych dziedzinach.

Zobacz również:
- 21 dobrych powodów aby wybrać Systim
- funkcjonalność i możliwości Systim
- załóż swój Systim w 60 sekund!

Zobacz również:
faktury VAT rachunki paragony faktury w cenach brutto faktura sprzedaży zamówienia w firmie program do magazynu wydanie z magazynu (WZ) przyjęcie do magazynu (PZ) wydanie na produkcję (WP) inwentaryzacja magazynu przesunięcie międzymagazynowe (MM) wprowadzenie towaru na magazyn wydanie wewnętrzne (WW) wydanie zewnętrzne (WZ) faktura korygująca rachunek w walucie faktura w walucie umowy o pracę na czas określony umowy o dzieło faktury zakupu magazyn w firmie zarządzanie kontaktami z klientami produkcja w firmie umowy zlecenie samozatrudnienie - czy warto? jak wystawić fakturę faktura vat druk faktury faktury vat drukarka fiskalna programy do faktur program do faktur

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!