KONTAKT
Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
1. Automatyczne księgowanie wystawionych faktur
2. Automatyczne naliczanie list płac i rachunków
3. Ryczałt, KPiR i pełna księgowość
4. Integracja z KSeF
5. Wsparcie księgowych
Opublikowano: 19.11.2020
Co to takiego jest?
W dniu 28 października 2020 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Wprowadza ona nowe rozwiązania rozliczeń podatkowych nazywanych estońskim CIT-em. W wyżej wymienionej ustawie został on nazwany ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych.
CIT estoński to taka forma rozliczeń podatkowych, która ma być zachętą do inwestycji i ma poprawić płynność finansową firmy, gdyż jego główną zaletą jest brak płacenia podatku dochodowego tak długo, jak długo zysk pozostaje w firmie. Mówiąc prościej podatek będzie należało zapłacić dopiero w sytuacji wypłaty dywidendy wspólnikom.
Aby skorzystać z tej formy opodatkowania, należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem. Zawiadomienie to należy złożyć do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku, za który chcemy rozliczyć się w tej formie.
UWAGA! |
Dla kogo?
Jak się okazuje nie wszystkie spółki będą mogły skorzystać z tego rozwiązania, gdyż muszą być spełnione określone przepisami warunki.
Przede wszystkim rozwiązanie to jest skierowane do mikro, małych i średnich spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej), w której:
Uwaga!
Wszystkie wyżej wymienione przesłanki muszą zostać spełnione łącznie.
Warto wspomnieć, że w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność lub małego podatnika, wymogi są nieco mniej rygorystyczne. Ułatwienia dotycząc przede wszystkim obowiązkowego zatrudnienia. O czym poniżej.
lub
Jak długo można rozliczać się na zasadach tzw. CIT-u estońskiego?
Opodatkowanie w formie tzw. CIT-u estońskiego, obejmuje okres, bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, wskazany przez podatnika w zawiadomieniu.
Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne 4 lata podatkowe, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.
Obowiązki związane z wyborem tej formy rozliczenia podatkowego
Prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych będzie się odbywać jedynie zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Podatnik będzie zobowiązany ponosić wydatki na cele inwestycyjne w wysokości określonej przepisami ustawy. De facto będą to musiały być wydatki na nabycie lub wytworzenie środków trwałych. Nakłady te będą musiały wzrastać o:
Za inwestycję będą mogły być także uznane wydatki na wynagrodzenia zatrudnionych osób fizycznych, z wyjątkiem udziałowców albo akcjonariuszy tego podatnika, w wysokości większej o 20%, jednak nie mniejszej niż 30 000 zł, w stosunku do kwoty takich wydatków poniesionych w roku podatkowym poprzedzającym dwuletni okres opodatkowania ryczałtem.
Jakie uproszczenia wiążą się ze ryczałtowym podatkiem?
Jakie zatem korzyści będzie miał podatnik korzystający z tej formy opodatkowania? Otóż jest to sposób ustalania dochodu do opodatkowania. Kwestie związane z tym jak obliczyć dochód do opodatkowania szczegółowo wskazane są w przepisach procedowanej ustawy. Najważniejszą kwestią jest to, że będzie to suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat.
Pomimo, że stawki ryczałtu mają wynosić odpowiednio 15% (mały podatnik) i 25%, to sposób obliczania podstawy opodatkowania jest na tyle korzystny, że nawet przy stawkach 15% i 25%, kwotowo będzie się ona opłacał bardziej od zasad ogólnych.
Autor: Teresa Warska
Źródła:
Opracowanie własne na podstawie tekstu ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 643) uchwalonej przez Sejm i przekazanej do Senatu.