KONTAKT


Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
Opublikowano: 31.12.2020
Koniec roku to przede wszystkim czas wszelkiego rodzaju podsumowań i analiz. Jest to także zazwyczaj czas kiedy musimy przygotować się na zmiany przepisów podatkowych. A tych w nowym roku nie będzie brakowało. W związku z tym, że zmian będzie dosyć sporo, w niniejszym artykule przedstawimy jedynie najważniejsze z nich.
Od nowego roku będą miały miejsce dwie bardzo istotne zmiany w opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Przede wszystkim wzrasta limit przychodów uprawniający do rozliczania się w tej formie. Od stycznia 2021 roku będzie to już przychód do 2 milionów euro. Dla przypomnienia obecnie limit ten wynosi 250 tysięcy euro. Rozszerzona zostanie definicja wolnego zawodu, do której będą zaliczani także psycholog, fizjoterapeuta, adwokat, notariusz, radca prawny, architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany, biegły rewident, księgowy, agent ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny.
Zmienią się także stawki podatku. Ku zadowoleniu podatników korzystających z tej formy rozliczeń niektóre stawki ryczałtu zostaną obniżone. Osoby wykonujące wolne zawody będą stosowały stawkę 17%, a nie 20% jak dotychczas. Obecna stawka 17% zostanie obniżona do 15%. Stawką tą będą mogły być rozliczane m.in. usługi reklamowe, kulturalne i rozrywkowe.
Od nowego roku przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości także będą mogli wybrać opodatkowanie tej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Od nowego roku spółka komandytowa i spółka jawna staną się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Dotychczas tylko wspólnicy tych spółek rozliczali podatek CIT lub PIT od dochodów uzyskanych w spółce. Od nowego roku opodatkowanie będzie podwójne, tzn. że dochody spółki będą opodatkowane podatkiem CIT jak również wspólnicy będą płacili podatek.
Jednak nie wszystkie spółki jawne będą podatnikami CIT a jedynie te, których co najmniej jednym wspólnikiem jest inny podmiot niż osoba fizyczna.
Pakiet Slim VAT, czyli uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń VAT. Zmiany dotyczą m.in.:
Zmiany w stosowaniu tzw. ulgi abolicyjnej. Zmiany będą dotyczyły rozliczeń podatkowych dochodów uzyskanych za granicą, do których stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia. Dotyczy to takich krajów jak np. Holandia, Finlandia, Norwegia (od 01.01.2021 r.), Słowacja, Rosja czy Irlandia. Ograniczenie ulgi będzie tylko do kwoty 1360 złotych, co oznacza, że od podatku, który trzeba będzie zapłacić w Polsce, będzie można odliczyć tylko 1360 złotych.
Podatek cukrowy będzie nową opłatą dotyczącą sprzedaży napojów słodzonych. Zapłacą go sprzedający napoje do punktów sprzedaży detalicznej, prowadzący sprzedaż detaliczną producenci i importerzy. Opłata ta będzie się składała z dwóch części: stałej i zmiennej. Natomiast za napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny (tzw. energetyki) będzie dodatkowa opłata. Opłata cukrowa nie będzie mogła przekroczyć 1,20 zł na litr napoju.
Nowa opłata od tzw. małpek, czyli napojów alkoholowych o pojemności mniejszej niż 300 ml, będzie obowiązywała przedsiębiorców, którzy prowadzą hurtowy obrót alkoholem na podstawie posiadanego zezwolenia.
Kolejnym obowiązkiem, niezwiązanym bezpośrednio z obowiązkiem podatkowym, będzie konieczność stosowania kas on-line przez niektórych przedsiębiorców. Od stycznia 2021 roku obowiązek ten obejmie branże: gastronomiczną, paliwową oraz usługi związane z krótkotrwałym zakwaterowaniem. Od lipca 2021 roku obowiązek ten zostanie rozszerzony o kolejne branże m.in. kosmetyczną, budowlaną, usług prawniczych.
Autor: Teresa Warska
Źródła:
- www.ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5158400,Pakiet-Slim-VAT-od-1-stycznia-2021-r.html
- https://www.gov.pl/web/finanse/slim-vat--uproszczenie-i-unowoczesnienie-rozliczen-vat