Zwolnienie chorobowe a umowa zlecenie

Opublikowano:

Zawarcie umowy zlecenia jest bardziej elastyczne pod względem formalno-prawnym niż zawarcie umowy o pracę.

Najistotniejszą różnicą między obiema umowami jest to, że zleceniobiorca nie podlega pod  przepisy kodeksu pracy, czyli na przykład nie m prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego.

Kolejna ważną różnicą jest podleganie pod ubezpieczenie chorobowe. Otóż zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne. On sam decyduje czy chce być nim objęty, czy też nie, za wyjątkiem uczniów i studentów do 26 roku życia, którzy nie mogą dobrowolnie przystąpić do tego ubezpieczenia. Zgłoszenie do tego ubezpieczenia jest konieczne w przypadku chęci korzystania w przyszłości z płatnego zwolnienia lekarskiego. 

W przypadku przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie należy pamiętać, że okres wyczekiwania to 90 dni. Zatem dopiero po 90 dniach od zgłoszenia do tego ubezpieczenia i opłacania z tego tytułu składki zleceniobiorca będzie mógł korzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego. Oprócz wystawionego ZLA (zwolnienia lekarskiego) potrzebny jest także wniosek o wypłatę świadczenia. W przypadku zleceniobiorcy będzie to zasiłek chorobowy od pierwszego dnia choroby.  Nie ma w tym przypadku, przez pierwsze 14 lub 33 dni, wynagrodzenia chorobowego będącego kosztem pracodawcy.

 

Autor: Teresa Warska

Podobne artykuły
Inne artykuły
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!