KONTAKT
Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
1. Automatyczne księgowanie wystawionych faktur
2. Automatyczne naliczanie list płac i rachunków
3. Ryczałt, KPiR i pełna księgowość
4. Integracja z KSeF
5. Wsparcie księgowych
Opublikowano: 27.03.2024
Zgodnie z zapisem ustawy o rachunkowości na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sporządza się sprawozdanie finansowe. Dla firm zarejestowanych w KRS w których rok podatkowy jest identyczny z rokiem kalendarzowym termin sporządzenia i podpisania sprawozdania upływa z końcem I kwartału roku, czyli do dnia 31 marca danego roku. Sprawozdanie takie należy zatwierdzić uchwałą do 30 czerwca i złożyć do KRS do 15 lipca.
Spis treści:
|
Zgodnie z art. 12 ust. 2 „Księgi rachunkowe zamyka się:
- na dzień kończący rok obrotowy,
- na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, a o ile nie nastąpiło jego umorzenie,
- na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,
- w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,
- na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku połączenia lub podziału powstaje nowa jednostka, to jest to dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,
- na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,
- na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.”
WAŻNE! - firmy, dla których rok obrotowy jest taki sam jak rok kalendarzowy podpisują sprawozdanie do 31 marca; - firmy o innym roku obrotowym podpisują sprawozdanie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego. |
Odpowiedzialnym za sporządzenie sprawozdania jest kierownik jednostki. To on również wraz z osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (zwykle jest to księgowa) składa podpis pod przygotowanym dokumentem. Dla spełnienia wymogów formalnych obowiązkowe jest podanie daty złożenia podpisu.
Kierownik jednostki to:
Uwaga! W przypadku zarządu wieloosobowego sprawozdanie musi zostać zatwierdzone i podpisane przez wszystkich członków tego organu (np. zarządu). |
Data sporządzenia sprawozdania to data, w jakiej jednostka, tj. w praktyce osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, ujęła zdarzenia mające wpływ na kształt sprawozdania, znane jednostce w tej właśnie dacie. Równocześnie data ta, w zakresie oświadczenia wiedzy, że sprawozdanie zostało sporządzone zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości będzie obowiązywać kierownika jednostki (w przypadku organu wieloosobowego wszystkich członków tego organu).
Aby sprawozdanie finansowe zostało sporządzone kompletnie w rozumieniu przepisów ustawy rachunkowości, tj. nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego, powinno zostać podpisane do 31 marca przez wszystkie osoby tj. osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg oraz kierownika jednostki.
Przykład:
Główna księgowa przygotowała i podpisała sprawozdanie finansowe spółki w dniu 20 marca. Podpisane sprawozdanie przekazała Prezesowi, który to złożył podpis dnia 28 marca. Zgodnie z powyższymi danymi sprawozdanie finansowe spółki zostało sporządzone na dzień 20 marca.
W przypadku spółek, dla których rok obrotowy jest różny od roku kalendarzowego, termin na sporządzenie i podpisanie sprawozdania upływa z trzecim kwartałem po dniu bilansowym.
Przykład:
Spółka ze względu na specyfikę działania ma przesunięty rok obrotowy, który trwa od 1 maja danego roku do 30 kwietnia roku następnego. Dla tej spółki termin na sporządzenie i podpisanie sprawozdania upłyną 31 lipca.
Zasadą jest, że sprawozdanie podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład organu wieloosobowego - czyli w spółce z o.o. będą to wszyscy członkowie zarządu oraz osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości (księgowa).
Od stycznia 2022r. obowiązują jednak w tym zakresie pewne uproszczenia. Zgodnie bowiem z art. 52 ust. 2b „Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca a skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości, lub odmów złożenia takich oświadczeń.”
Wspomniane oświadczenia powinny zostać dołączone do sprawozdania za dany rok.
Kolejnym ważnym etapem związanym z zamknięciem roku obrotowego jest zatwierdzenie sprawozdania i przesłanie go do właściwego rejestru sądowego.
Zgodnie z Art. 53 ust. ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Najczęściej będzie to 30 czerwca (dla firm o takim samym roku obrotowym i kalendarzowym). Zatwierdzenie sprawozdania, dla zapewnienia jego ważności, wymaga formy pisemnej.
W zależności od formy prawnej jednostki może mieć ono postać np.:
- oświadczenia woli w przypadku, gdy księgi rachunkowe prowadzi osoba fizyczna
- uchwały organu zatwierdzającego, przykładowo w spółce walne zgromadzenie wspólników
- bądź decyzji organu założycielskiego.
WAŻNE! Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzący księgi rachunkowe, mają obowiązek sporządzenia sprawozdania i przekazania go do szefa Krajowej Administracji Skarbowej w terminie takim jak dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. |
WAŻNE! Jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS przekazują sprawozdanie finansowe wraz z innymi wymaganymi dokumentami do KRS w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania. Jeśli zatem termin na zatwierdzenie sprawozdania upływa 30 czerwca to termin na jego złożenie upływa 15 lipca |
Przykład:
Spółka z o.o. zakończyła rok obrotowy trwający od 01.01 do 31.12 roku 2024.
Spółka do 31.03.2025 musi przygotować i podpisać sprawozdanie finansowe, utworzone w formie dokumentu XML i podpisane elektronicznie - profilem zaufanym lub kwalifikowanym. Sprawozdanie musi zostać podpisane przez osobę prowadzącą księgi rachunkowe (księgową) oraz przez wszystkich członków zarządu.
Sprawozdanie takie musi zostać zatwierdzonedo dnia 30.06.2025 uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania, podpisaną przez wszystkich członków zarządu. Sprawozdanie musi zostać złożone wraz z załącznikami (uchwałami spółki) do dnia 15.07.2025.
Autor:
Beata Tęgowska
Źródła:
https://www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/pytania-i-odpowiedzi/#sporzadzanie-i-podpisywanie-deklaracji