Jak zaksięgować wpłatę na kapitał zakładowy dla spółki z o.o. ?

Opublikowano: 12.12.2019

Charakterystyka spółki z o.o.

Według kodeksu spółek handlowych spółka z o.o. może być utworzona przez jedną lub wiele osób i do jej powstania konieczne jest zawarcie umowy spółki, powołanie zarządu, wpłacenie kapitału zakładowego oraz wpis do rejestru przedsiębiorców. Minimalna wielkość wniesionego kapitału zakładowego wynosi 5000 zł, a minimalna, nominalna wartość udziału nie może być niższa niż 50 zł. Jeżeli wniesiony do spółki kapitał zakładowy w całości lub części stanowi wkład niepieniężny (tzw. aport), powinno to (oraz osoba wnosząca i wartość nominalna wkładu) być zawarte w umowie spółki.

Księgowanie wkładu zakładowego

Najważniejszym elementem rozpoczęcia działalności spółki, jest określenie pierwszych operacji finansowo majątkowych i poprawne ich zapisanie w księdze handlowej. Według ustawy o rachunkowości istnieje konieczność zewidencjonowania takich operacji maksymalnie do 15 dni od ich zaistnienia. Wniesienie kapitału zakładowego przez wspólników, zarówno pieniężnego, jak i materialnego zazwyczaj stanowi pierwszą operację mającą majątkowe skutki dla spółki. Ponieważ do zgłoszenia spółki do KRS konieczne jest złożenie zaświadczenia wszystkich wspólników, że kapitał zakładowy został w całości wniesiony, wpisy do księgi handlowej przed i po rejestracji mogą być różne.

Zapis dotyczący utworzenia kapitału zakładowego zazwyczaj zapisuje się w księgach handlowych następująco (przed rejestracją i wpisem do KRS):

 

  • Wn- konto 13-0 Rachunek bieżący lub 10 Kasa (dla aportu Wn- różne konta (w zależności od wnoszonych składników np. 01, 02, 03, 08, 31, 33 )),

  • Ma- konto 24 Pozostałe rozrachunki (w analityce: Rozrachunki ze wspólnikami).

 

Pozostałe rozrachunki pozostaje kontem nierozliczonym i stanowi zobowiązanie wobec wspólników do momentu rejestracji spółki.

Wniesienie kapitału zakładowego zazwyczaj zapisuje się w księgach handlowych następująco (po rejestracji i wpisie do KRS):

 

  • Wn- konto 24 Pozostałe rozrachunki (w analityce: Konto imienne wspólnika),

  • Ma- konto 80 Kapitał (fundusz) podstawowy.

Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!


Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok