KONTAKT


Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
Opublikowano: 25.10.2023
Kasy on-line umożliwiają przesyłanie danych na zewnętrzne nośniki danych oraz ciągłe przesyłanie danych do systemu zwanego Centralnym Repozytorium Kas (CRK). CRK prowadzi Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
W CRK są gromadzone paragony fiskalne, raporty dobowe, zdarzenia o kasie, informacje o przeglądach okresowych. Paragony emitowane przez kasę on-line mogą być przekazywane kupującemu w formie papierowej i elektronicznej.
W przypadku posiadania takiej kasy, nie ma potrzeby drukowania dobowych raportów fiskalnych.
Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek używania w swojej firmie kas on-line, będą musieli połączyć posiadane kasy z terminalem płatniczym, według protokołu FROB (od nazwy Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego).
Termin wejścia w życie tego obowiązku początkowo był ustalony na 1 lipca 2022 roku, ale został przesunięty na 1 stycznia 2025 rok.
Oznacza to, że jeśli obecnie przedsiębiorca korzysta z kasy on-line i nie posiada terminala, nie będzie musiał go kupować. Przedsiębiorcy, którzy używają kas online i mają w swojej firmie terminal, ale nie jest on wyposażony w protokół ECR-EFT, który zapewnia łączność z kasą on-line, będą musieli go wymienić na terminal wyposażony w ten protokół. Jeżeli przedsiębiorca nie wywiąże się z obowiązku integracji kasy z terminalem, będzie jemu grozić kara 5 tys. zł.
Część firm ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej on-line.
Kasę on-line muszą mieć firmy, które:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej,
- prawnicze,
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).
Od 1 czerwca 2020 roku możliwe jest tworzenie wirtualnych kas fiskalnych.
W odróżnieniu od tradycyjnych kas fiskalnych kasy wirtualne mają postać oprogramowania, które przedsiębiorca instaluje na tablecie, komputerze czy smartfonie.
Co istotne, do poprawnego funkcjonowania kasy konieczne jest urządzenie drukujące paragon dla klienta. Użytkownik musi więc dodatkowo zaopatrzyć się w drukarkę, gdyż smartfon czy tablet takich funkcji nie posiadają. Najprościej więc mówiąc, wirtualna kasa to nie urządzenie, a oprogramowanie imitujące kasę fiskalną, a sama potoczna nazwa "wirtualnej kasy" nie do końca oddaje znaczenie tego produktu. Paragony są opatrzone unikalnym identyfikatorem.
Za dostęp do oprogramowania udostępnianego przez producenta kasy wirtualnej przedsiębiorca płaci abonament. Tak więc decyduje, na jaki okres kupuje dostęp i jak długo będzie płacić abonament. Zwykle są to umowy kilkumiesięczne.
Po wykupieniu dostępu do oprogramowania należy skonfigurować urządzenie, na którym zainstalowane zostanie oprogramowanie kasy. Pamiętać należy, żeby zrobić to zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta kasy.
Ważne! W przeciwieństwie do innych kas, na przykład kas online, w przypadku kas wirtualnych producent, od którego przedsiębiorca kupuje dostęp do kasy nie wydaje książki serwisowej kasy fiskalnej. W kasach wirtualnych rejestr wszystkich zdarzeń, które powinna zawierać książka kasy jest przekazywany bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej. |
Kasa wirtualna musi mieć potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, że spełnia ogólne warunki określone dla kas fiskalnych, w tym warunki dotyczące bezpieczeństwa. Takie potwierdzenie w postaci certyfikatu potwierdzającego, że kasa nadaje się do ewidencjonowania sprzedaży, producent kasy powinien otrzymać przed wprowadzeniem do obrotu i sprzedażą licencji na oprogramowanie. Dlatego też aby otrzymać certyfikat, producent kasy wirtualnej musi złożyć wniosek do Głównego Urzędu Miar.
Sprawdzić można czy kasa rejestrująca, którą przedsiębiorca chce kupić ma certyfikat GUM w rejestrze decyzji prowadzonym przez Główny Urząd Miar.
Kasy wirtualne, podobnie jak kasy on-line, automatycznie przesyłają dane kasy z prowadzonej ewidencji sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez szefa KAS.
W ten sam sposób przesyłane są wszelkie informacje fiskalne, które powstają podczas użytkowania kasy. KAS wykorzystuje te dane do analiz i kontroli w czasie rzeczywistym.
Kasy wirtualne podobnie jak inne rodzaje kas można podzielić na:
Kasa wirtualna może łączyć obie kategorie kas, o ile spełnia wymagania techniczne dla każdej z tych kategorii kas.
Z kas wirtualnych mogą korzystać tylko przedsiębiorcy świadczący określone usługi:
Korzystanie z kasy wirtualnej nie zwalnia podatników z prowadzenia ewidencji związanych z:
- Błędnymi zewidencjonowaniami sprzedaży oraz
- Zwrotami lub uznanymi reklamacjami towarów i usług
Porównując kasę online i kasę wirtualną, można dojść zatem do bardzo istotnego wniosku, a mianowicie, że każda kasa mająca postać oprogramowania, czyli tzw. kasa wirtualna jest jednocześnie kasą online. Natomiast nie każda kasa online jest kasą wirtualną.
Autor:
Magdalena Podkowska-Gierula