Jak zaksięgować zakupy od kontrahentów z UE związane z pojazdami?

Opublikowano:

Transakcje z kontrahentami zagranicznymi podlegają szczególnej procedurze, która związana jest przede wszystkim ze specyficznym rozliczeniem VAT. Zakupy związane z pojazdami także mają swoje szczególne uwarunkowania w kwestii podatku VAT. Jeśli powiążemy te dwa zagadnienia możemy natknąć się na sytuacje wymagające indywidualnych rozwiązań księgowych w programie Systim.

 

Aby wprowadzić zatem operację zakupu samochodu od kontrahenta unijnego wybieramy możliwość „dodaj fakturę” z modułu „Księgi Handlowe” > „Sprzedaż i Zakup” > „Zakup”. Otwieramy dokument o nazwie ”Zakup środka trwałego” i uzupełniamy dane z dokumentu źródłowego takie jak: data dokumentu, nr, waluta, kontrahent. Przy czym najistotniejsze jest aby wybrać odpowiedni rodzaj faktury jakim jest „import towarów i materiałów z UE”.

 

 

 

 

Jednocześnie należy wypełnić dane związane z zaewidencjonowaniem środka trwałego oraz dane pozwalające na określenie sposobu i długości amortyzacji takie jak: stopa procentowa, sposób rozliczenia, metoda amortyzacji.

 

 

 

Tak przygotowany dokument zapisujemy. Ponieważ wybraliśmy wcześniej jako rodzaj dokumentu  „import towarów i materiałów z UE”, faktura ta zostanie zapisana w rejestrze VAT w dwóch pozycjach jako VAT należny i naliczony zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

W tym miejscu należy wspomnieć jeszcze o ustawieniu rejestrów VAT w taki sposób aby można było wybrać podczas wprowadzania dokumentu właściwy rodzaj dla danej transakcji. Poprzez moduł „Księgowość”>”Konfiguracja”>”Dane firmy i ustawienia” wybrać należy możliwość pokazywania rejestrów jak na poniższym zrzucie.

 

 

 

 

W kolejnym etapie wprowadzony dokument należy ponownie edytować.  Edycji dokonać należy z pozycji Ksiąg Handlowych albo KPIR korzystając w umieszczonych po prawej stronie zapisanego dokumenty „Opcji” > „edycja dokumentu”.

 

 

 

 

W otwartym oknie edycji dokumentu należy wybrać prawidłowy rejestr VAT ze względu na wymagania dotyczące wykazania zakupu środków trwałych  w osobnej ewidencji podatku naliczonego oraz w części deklaracyjnej pliku JPKV7.

 

 

 


Możemy także w tym momencie poprawić wartości związane z 50% odliczeniem podaku z tytułu zakupu auta.

 

 

 

 

 

Autor:

Bata Tęgowska

Podobne artykuły
Inne artykuły
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!