KONTAKT
Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
1. Automatyczne księgowanie wystawionych faktur
2. Automatyczne naliczanie list płac i rachunków
3. Ryczałt, KPiR i pełna księgowość
4. Integracja z KSeF
5. Wsparcie księgowych
Opublikowano: 08.04.2024
Ewidencja czasu pracy jest jedną z obowiązkowych dokumentacji prowadzonych dla każdego pracownika w zakładzie pracy. Jaką formę powinna przybrać? Czy karta ewidencji czasu pracy jest obowiązkowa? Na te i wiele innych wątpliwości odpowiedziano w niniejszej publikacji.
Spis treści:
|
Ewidencja czasu pracy to dokumentacja dotycząca pracy i absencji pracownika na podstawie, której pracodawca jest w stanie obliczyć ilość godzin pracy, ilość dodatkowych godzin pracy a ponadto ustalić różnego rodzaju absencje a przez to obliczyć ich wpływ na wysokość wynagrodzenia.
Zgodnie z tym co mówi art. 128 § 1ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 zwana dalej Kodeksem Pracy) Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ponadto w art. 130 § 1 ustawy Kodeks Pracy obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1 Kodeku Pracy.
Powyższe oznacza, że pracownik przyjęty do pracy pozostaje do dyspozycji w zakładzie pracy przez określony okres czasu zwany czasem pracy a ponadto w stosunku do niego zostaje przyjęty odpowiedni dla niego wymiar czasu pracy. Skoro wymiar czasu pracy zostaje przyjęty dla pracownika to pracodawca musi mieć możliwość rozliczenia tego czasu pracy. Mówi o tym choćby art. 149 Kodeku Pracy.
UWAGA! Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie. |
Tak więc pracodawca jest zobligowany do prowadzenia ewidencji czasu pracy.
§ 6 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej mówi o obowiązkach pracodawcy związanych z ustalaniem czasu pracy pracowników.
Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą:
Kolejne pytanie jakie powstaje w powyższej materii to czy pracodawca ma obowiązek prowadzić konkretnie kartę ewidencji czasu pracy?
Nie ma tam wprost napisane o obowiązku stosowania karty ewidencji czasu pracy. Są natomiast zapisy zaprezentowane powyżej przedstawione o obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy oddzielnie dla każdego pracownika.
UWAGA! Należy mieć jednak na uwadze jedną rzecz a mianowicie ww. rozporządzenie stosuje się do dokumentacji pracowniczej pracowników, których stosunek pracy został nawiązany począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r. Do dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, pozostających w dniu 1 stycznia 2019r. w stosunku pracy, stosuje się przepisy ww. rozporządzenia, z wyjątkiem § 2-6 tego rozporządzenia. To oznacza, że do zakresu kart ewidencji czasu pracy pracowników już zatrudnionych dnia 1 stycznia 2019r. na podstawie umowy o pracę, czyli już prowadzonych w dniu wejścia w życie ww. rozporządzenia, stosuje się przepisy obowiązujące przed tym dniem. |
Powyższe oznacza, że dla pracowników pozostających w zatrudnieniu na dzień 1 stycznia 2019r. obowiązuje - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. 2017 poz. 894).
Mówi ono w § 8, iż pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika m.in. kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym:
Dla pracowników zatrudnionych po dniu 1 stycznia 2019r. obowiązują przepisy Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.12.2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Nie ma tam wprost napisane, że te informacje muszą być prowadzone w formie karty jednak muszą być gromadzone odrębnie dla każdego pracownika. Zatem najwygodniej, aby przybrały formę karty ewidencji czasu pracy, czyli taką jaka obowiązkowo była ustalona dla osób zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2019r. Karta czasu pracy (ewidencja) musi zawierać następujące informacje o:
Analizując powyższe obowiązkowe informacja zawarte w ewidencji czasu pracy do tej ewidencji należy dołączyć dokumenty potwierdzające rodzaj absencji:
Warto dodać, iż karta czasu pracy może być prowadzona w formie elektronicznej jak i papierowej.
Na mocy art. 149 § 2 Kodeksu Pracy pracodawca nie ma obowiązku ewidencjonować godzin pracy w odniesieniu do pracowników:
Zgodnie z tym co mówi art. 286 § 1 pkt 6 Kodeksu Pracy - kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu nie prowadzi dokumentacji pracowniczej - podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
Zatem zdecydowanie podlega karze pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu, która nie prowadzi ewidencji czasu pracy wchodzącej w skład dokumentacji pracowniczej co już przedstawiono w niniejszej publikacji.
Autor:
Krzysztof Ulicki