KONTAKT


Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
Opublikowano: 10.01.2022
Z ulgi będą mogły skorzystać osoby rozliczające się na zasadach ogólnych — skala podatkowa.
Ulga dla klasy średniej nie może być uwzględniona przy wszystkich źródłach przychodów. Można ją będzie zastosować tylko do przychodów uzyskiwanych ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy w wysokości wynoszącej od 5701 zł do 11 141 zł
Ulgę będzie można stosować także do przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych.
W przypadku pracowników, zastosowanie ulgi będzie obligatoryjne do czasu złożenia przez pracownika oświadczenia o rezygnacji z jej stosowania.
Ulgę będzie można odliczać od dochodu, a jej wysokość będzie obliczona według wzorów:
wzór dla pracowników
– w którym A oznacza uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy
wzór dla osób osiągających przychody z JDG
– w którym A oznacza sumę uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym i podlegających opodatkowaniu zgodnie z art. 27 (zasady ogólne) przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy oraz uzyskanych w ciągu roku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne.
Ulga polega na braku opodatkowania przychodów do wysokości 85 528 w skali roku, dla podatnika, który w trakcie roku podatkowego:
Zasady skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ są identyczne, jak zasady korzystania z tzw. ulgi prorodzinnej.
Ulgę tę można stosować do przychodów uzyskiwanych:
Ulga ta polega na zwolnieniu z opodatkowani podatkiem dochodowym przychodów do wysokości 85 528 rocznie osób, które osiągnęły wiek emerytalny (kobiety 60 r.ż., mężczyźni 65 r.ż.), ale rezygnują z pobierania świadczenia. Dodatkowym warunkiem, który należy spełnić, aby skorzystać z ulgi, to podleganie pod ubezpieczenia społeczne z tytułu uzyskiwanych przychodów (odprowadzanie składek społecznych).
Ulgę tę można stosować do przychodów uzyskiwanych:
a także do przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej:
Ulga polega na zwolnieniu z podatku dochodowego przychodów do wysokości 85 528 rocznie, jednak aby móc z niej skorzystać, musi nastąpić rzeczywista zmiana rezydencji podatkowej z zagranicznej na polską.
Z ulgi można korzystać przez 4 kolejno następujące po sobie lata podatkowe, licząc od początku roku, w którym podatnik zmienił miejsce zamieszkania albo od początku roku następnego.
Ulgę można stosować w przypadku uzyskiwania przychodów ze:
a także do przychodów z JDG:
W rozliczaniu składki zdrowotnej nastąpiły dwie bardzo istotne zmiany. Pierwsza zmiana to kwestia braku możliwości odliczenia części składki od podatku. Zmiana ta dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników.
W przypadku przedsiębiorców zmienia się także podstawa naliczania tej składki. Podstawa jej naliczania oraz jej wysokość będzie zależna od wybranej formy opodatkowania. Inne zasady obowiązują w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych, rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy na zasadzie podatku liniowego.
Jedna zasada obowiązuje wszystkich przedsiębiorców:
Wysokość miesięcznej składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
Podstawa naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1.01.2022 roku:
Kolejną zmianą związaną ze składką zdrowotną jest to, że od 2022 roku należy ją także naliczać w przypadku powołania członków Zarządu. Dotychczas były naliczane tylko koszty uzyskania przychodu (250 zł) oraz podatek.
W związku z tym, że składka zdrowotna przedsiębiorcy będzie naliczana, co do zasady, od jego dochodu, zmianie uległy wzory deklaracji rozliczeniowych ZUS oraz terminy ich przesyłania.
W drukach ZUS DRA oraz ZUS RCA pojawiają się nowe pola do uzupełniania, dotyczące osiągniętego przez przedsiębiorcę dochodu oraz formy opodatkowania działalności. W nowych deklaracjach będzie także roczne rozliczenie składki zdrowotnej.
Od roku 2022 nie będzie również obowiązywał już druk ZUS RZA.
Nowe terminy przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz wpłat składek:
Brak możliwości odliczania części składki zdrowotnej od podatku ma rekompensować podatnikom podniesienie kwoty wolnej do 30 000 złotych rocznie. Kwota wolna dotyczy osób rozliczających się z podatku na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.
W przypadku pracowników miesięcznie można odliczyć 425 złotych.
(30 000 x 17%) / 12 = 5 100 / 12 = 425
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych rozliczana jest kwota 5 100 złotych w skali roku.
Oprócz podniesienia kwoty wolnej zmianie uległy także progi podatkowe. Pierwszy próg podatkowy, czyli dochód, od którego płacimy 17% podatku, obowiązuje do kwoty 120 000 złotych. Wcześniej było to 85 528 złotych.
Nowe przepisy wprowadzają również brak możliwości amortyzacji:
Dotyczy to oczywiście budynków i lokali służących prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawianych albo wynajmowanych na podstawie umowy.
W związku z licznymi negatywnymi komentarzami do tej zmiany ostatecznie zdecydowano się wprowadzić przepis przejściowy. W przypadku nabycia lub wytworzenia ww. budynków jeszcze przed 01.01.2022 roku podatnicy mogą kontynuować ujmowanie w kosztach uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dotyczące tych budynków do końca roku 2022.
Spółki i podatkowe grupy kapitałowe, które poniosły stratę ze źródeł innych niż zyski kapitałowe, lub osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1%, będą zobowiązane płacić minimalny podatek dochodowy w wysokości 10% podstawy opodatkowania.
Minimalny podatek nie będzie miał zastosowania m.in. w przypadku:
Co istotne, kwotę zapłaconego za dany rok podatkowy minimalnego podatku dochodowego odlicza się od podatku obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym, za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe następujące bezpośrednio po roku, za który podatnik wpłacił minimalny podatek dochodowy.
Za przerzucone dochody uznaje się koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego, zgodnie z jego definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatek od przerzuconych dochodów wynosi 19%.
Do kosztów takich zaliczamy koszty:
Podatek od przerzuconych dochodów będzie należny, jeżeli suma tych kosztów poniesionych w roku podatkowym na rzecz podmiotów, w tym podmiotów niepowiązanych, stanowi co najmniej 3% sumy kosztów uzyskania przychodów poniesionych w tym roku w jakiejkolwiek formie, przy czym do ustalania sumy tych kosztów nie stosuje się ograniczenia dotyczącego kosztów finansowania dłużnego. Podatek ten powinien być obliczony i wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym.
Zmiana przepisów wprowadza także pojęcie ukrytej dywidendy. Początkowo zmiany w tym zakresie miały obowiązywać od początku 2022 roku, jednak ich wejście w życie zostało przesunięte na początek roku 2023. Z tego względu zakres tych regulacji może jeszcze ulec zmianie.
Zgodnie z nowymi przepisami ukrytą dywidendę stanowią koszty, jeżeli:
Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w ustawie Prawo przedsiębiorców odnoszące się do limitu płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami.
Limit ten został zmniejszony z kwoty 15 000 złotych do kwoty 8 000 złotych.
Pierwotnie limit miał zostać zmniejszony od dnia 01.01.2022 roku, jednak na skutek wniesionych do ustawy poprawek, będzie obowiązywał od 01.01.2023 roku.
Autor: Teresa Warska