KONTAKT
Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
1. Automatyczne księgowanie wystawionych faktur
2. Automatyczne naliczanie list płac i rachunków
3. Ryczałt, KPiR i pełna księgowość
4. Integracja z KSeF
5. Wsparcie księgowych
Opublikowano: 01.04.2021
Jakiś czas temu została wprowadzona nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT. To doprowadziło również do zmiany sposobu korzystania z procedur przeznaczonych dla tzw. nieściągalnych wierzytelności. Modyfikacja ta dotyczy zarówno dłużników, jak i wierzycieli. Obecnie podatnicy przy rozliczaniu tych kwestii nie stosują już załącznika VAT-ZD. Jednak to wcale nie znaczy, że fiskus nie żąda żadnych informacji na temat ewentualnych rozliczeń ulgi na złe długi czy też dokonanych w tym zakresie korekt. Istotne jest zatem, aby zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy mieli świadomość, w jaki sposób obecnie rozlicza się te kwestie w Jednolitym Pliku Kontrolnym.
Ulgę na złe długi w podatku od towarów i usług (VAT) wykazuje się w części ewidencyjnej i deklaracyjnej pliku JPK_V7. Podmioty, które stosują wspomnianą ulgę, muszą oznaczyć w JPK pole „Korekta Podstawy Opodatkowania”. Trzeba też zaznaczyć odpowiednie pozycje dedykowane danym kwotom podstaw oraz stawkom podatku, gdzie są podawane korygowane kwoty. W przypadku nierzetelnych dłużników, którzy skorzystali z odliczenia VAT, nie opłacając należności sprzedawcy bądź wykonawcy usługi muszą dokonać odliczenia w inny sposób.
Wierzyciel skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny od z tytułu niespłaconych przez dłużnika wierzytelności w ciągu 90 dni od upływu terminu jej spłaty widniejącego w umowie lub na fakturze. Korekty dokonuje się w rozliczeniach za okres, kiedy nieściągalność wierzytelności jest już bardzo prawdopodobna. Wierzyciel może w ten sposób obniżyć należny podatek, stosując tzw. korektę minus. Korektę taką wprowadza się na bieżąco, nie można tego natomiast uczynić wstecznie (czyli w okresie, w którym faktura została rzeczywiście wprowadzona do JPK V_7).
Jeśli po rozliczeniu danego okresu dług został spłacony, wierzyciel musi zwiększyć stawkę opodatkowania i kwotę podatku za okres, w którym doszło do spełnienia tego zobowiązania. Co istotne, wierzyciel nie może pominąć tego zobowiązania. W takim przypadku trzeba dokonać wpisu do JPK V-7 odpowiednich kwot zwiększających podatek w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Wierzyciel, który nie dostał zapłaty, zapisuje korekty w polach sprzedaży, a nie w polach nabyć. Trzeba to zrobić zarówno w części deklaracyjnej, jak i ewidencyjnej. Kwotę ulgi wpisuje się ze znakiem minus w polu oznaczającym sprzedaż. Trzeba też wprowadzić kwotę podatku ze znakiem minus w daną stawkę. Ewidencji podatku należnego i kwoty opodatkowania trzeba dokonywać pojedynczo. Wiersze wypełnia się analogicznie do sytuacji, gdy wpisuje się fakturę sprzedażową. Korekty podstawy i podatku wprowadza się zatem ze znakiem minus.
Odpowiednie korekty trzeba też uwzględnić w polach zbiorczych oraz wskazujących. Te pierwsze są podzielone na określone stawki. To oznacza, że korekty trzeba wskazać w odpowiednich miejscach, biorąc pod uwagę te stawki, których one rzeczywiście dotyczą.
W polach wskazujących korekty są natomiast pola oznaczone jako zbiorcza wysokość korekty podstawy opodatkowania i zbiorcza wysokość korekty kwoty podatku. W obu tych polach trzeba wskazać ujemne wartości, nie można natomiast wskazać dodatniej korekty, gdyż będzie to oznaczało nieprawidłowo wypełniony plik JPK_V7. Pola te mogą przyjmować wyłącznie wartości ujemne lub zero.
W tym przypadku trzeba postępować analogicznie, jak w przypadku korekt in minus. Wymagane jest podanie wszystkich pojedynczych elementów faktur dokumentujących sprzedaż lub świadczenie danej usługi. Kwoty wpisuje się w pliki ze znakiem dodatnim. Trzeba przy tym podać podstawy opodatkowania i stawki podatku zwiększające wartość z części ewidencyjnej i deklaracyjnej danego pliku.
Skorygowane kwoty wprowadza się po stronie sprzedaży, oznaczając je znakiem plus. W pola części deklaracyjnej wpisuje się kwoty sprzedaży z określonymi stawkami podatkowymi. Korekty trzeba dokonywać na bieżąco, nie wolno tego zrobić we wcześniejszych rozliczeniach. W dokumencie oznacza się ją jako „wypełnienie pliku”, a nie „korektę pliku JPK_VAT”.
Nierzetelny dłużnik, który nie uregulował należności w terminie 90 dni od nabycia towaru lub wyświadczenia na jego rzecz usługi ma obowiązek zrobić korektę odliczonej kwoty sprzedaży. Trzeba to zrobić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od upływu terminu płatności określonego w danej umowie lub fakturze. Od dłużnika nie wymaga się wypełniania w Jednolitym Pliku Kontrolnym” pola zatytułowanego „Korekta Podstawy Opodatkowania”. Musi on jednak dokonać niezbędnych korekt w kwocie zapłaconego podatku VAT. Trzeba przy tym wypełnić odpowiednio pola oznaczone jako K_46 (po upływie 90 dni od upływu terminu zapłaty) oraz K_47 (po dokonaniu zapłaty na rzecz wierzyciela). Dłużnik nie musi też wypełniać pól dedykowanych standardowym odliczeniom podatku, wystarczy, że wpisze kwoty korekt w odpowiednich miejscach w części ewidencyjnej.
Autor: Łukasz Stachurski