Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT przez wszystkich podatników ponownie przesunięty

Opublikowano:

W komunikacie prasowym, Ministerstwo Finansów poinformowało Polską Agencję Prasową o zmianie daty wprowadzenia obowiązkowego stosowania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca na 1 października 2020 roku. To już druga zmiana daty wprowadzenia tego obowiązku. Pierwsza nowelizacja ustawy o VAT przewidywała termin 1 kwietnia dla dużych firm i 1 lipca dla sektora MŚP.

W komunikacie Ministerstwa Finansów można przeczytać: "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r." - poinformował resort. Wiceminister Jan Sarnowski dodał: "Chcemy ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu – dlatego w ramach Tarczy Antykryzysowej odsunęliśmy szereg terminów i zwolniliśmy firmy z wielu obowiązków”.

JPK_VAT to przesyłany wyłącznie elektronicznie zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Deklaracja ta ma być uproszczeniem dla przedsiębiorców rozliczających się z Ministerstwem Finansów, a dla resortu dokładniejszym i bardziej skutecznym narzędziem analitycznym, pozwalającym na skuteczniejsze i szybsze działania administracyjne. Największą zmianą w zakresie składania deklaracji będzie brak konieczności rozliczania się zarówno deklaracjami VAT-7/VAT-7K oraz JPK_VAT i zostanie to uproszczone do składania jednego zestawu informacji o zakupach i sprzedaży z ewidencji VAT, zawartego w - JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie oraz JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie. Wiąże się to z zaniknięciem obowiązku składania deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Wysyłka deklaracji JPK_VAT. Wszystkie informacje na temat wysyłki deklaracji można znaleźć w artykule:

Wysyłanie deklaracji i sprawozdań drogą elektroniczną

 

Źródła:

PAP

Ważna zmiana dla podatników. Znamy nowy termin tvn24/biznes.pl [dostęp 05.06.2020]

 

autor: Szymon Kwasigroch

Systim.pl

Podobne artykuły
Inne artykuły
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!