KONTAKT
Enadis sp. z o.o.
ul.Morska 149 U2
Gdynia 81-222
Infolinia:
22 350 64 30
pn - pt: 8:30 - 16:30
1. Automatyczne księgowanie wystawionych faktur
2. Automatyczne naliczanie list płac i rachunków
3. Ryczałt, KPiR i pełna księgowość
4. Integracja z KSeF
5. Wsparcie księgowych
Opublikowano: 26.04.2024
Czynny żal to zawiadomienie, które pozwala niekiedy uniknąć odpowiedzialności karnej w związku z popełnieniem przez podatnika czynu zabronionego. Jak skutecznie złożyć czynny żal? To pytanie nasuwa się bardzo wielu osobom, w tym przedsiębiorcom. W niniejszej publikacji przedstawiono szereg praktycznych zasad, których stosowanie przyczyni się do skutecznego złożenia czynnego żalu.
Spis treści:
|
Czynny żal to ogólnie rzecz biorąc dokument, w którym sprawca przyznaje się do popełnienia czynu zabronionego podając jednocześnie uzasadnienie tegoż uchybienia. Podatnik, płatnik, inkasent zgłasza, że w terminie nie dopełnił obowiązku złożenia np. deklaracji podatkowej oraz tłumaczy, dlaczego tak się stało.
Funkcjonowanie czynnego żalu zostało unormowane w rozdziale 2 ustawy z dnia 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2023 r. poz. 654 zwanej dalej Kodeksem Karnym Skarbowym).
Z instytucji czynnego żalu mogą skorzystać podatnicy, płatnicy, inkasenci a więc nie tylko przedsiębiorcy czy osoby reprezentujące przedsiębiorców (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej), pracodawcy, ale i osoby fizyczne nieprowadzące działalności zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowych.
Jest to w istocie najważniejsze pytanie. Kolejne jakie można by przy okazji dodać to, kiedy czynny żal będzie skuteczny?
Mówiąc o trybie w jakim należy składać czynny żal warto w pierwszej kolejności wymienić etapy skutecznego żalu:
UWAGA! Czynny żal jest bezskuteczny, jeżeli został złożony:
|
Czynny żal składają osoby, które popełniły czyn zabroniony jak i uczestniczyły w popełnieniu tego czynu. Musi więc faktycznie wystąpić tego typu zdarzenia m.in. niezłożenie deklaracji podatkowej w ustawowym terminie, aby podatnik mógł przystąpić do sporządzenia i złożenia czynnego żalu. Istotnym zatem jest fakt, że wpierw musi nastąpić popełnienie czynu zabronionego. Nie ma możliwość złożenia wcześniej czynnego żalu.
W momencie, kiedy podatnik zorientował się, że dopuścił się czynu zabronionego, czyli np. nie złożył deklaracji podatkowej JPK_V7X, zeznania rocznego PIT 28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, informacji PIT-11 (11A, 40), PIT-4R, PIT-8AR informacji VAT-UE, VIU-DO, PCC-3, SD-3 i wielu innych deklaracji czy informacji podatkowych wówczas powinien jak najszybciej złożyć czynny żal.
Czynny żal powinien zostać sporządzony w formie pisemnego zawiadomienia. Najlepiej aby został złożony jak najszybciej, czyli zanim jeszcze urząd skarbowy poweźmie informacje o tym, że podatnik nie złożył deklaracji podatkowej, zgromadzi materiał dowodowym o niezłożeniu deklaracji podatkowej, czyli o popełnieniu przez podatnika czynu zabronionego. Warto, aby w momencie sporządzania pisemnego czynnego żalu podatnik od razu uregulował zaległość podatkową. Chodzi o to, aby podatnik mógł w czynnym żalu napisać, iż uregulował już zaległość publicznoprawną.
Czynny żal powinien zawierać:
Ponownie należy przypomnieć, iż czynny żal musi zostać złożony jak najszybciej tj. przed momentem, w którym urząd skarbowy lub inny organ podatkowy (kontrolny) dowie się i zgromadzi dowody potwierdzające popełnienie przez podatnika czynu zabronionego (Kodeksem Karnym Skarbowym).
UWAGA! Niezwykle ważnym czynnikiem jest fakt, iż podatnik ma możliwość złożenia skutecznie czynnego żalu nawet gdy złożył go w organie podatkowym (urzędzie skarbowym) innym niż właściwym ze względu na adres zamieszkania czy siedziby. Jeżeli podatnik złoży czynny żal będąc na wyjeździe do dowolnego urzędu skarbowego to ten czynny żal będzie skuteczny. Urząd skarbowy, który otrzyma czynny żal przekieruje dokument do właściwego organu podatkowego. |
Przykład
Przedsiębiorca nie złożył w terminie deklaracji JPK_V7M za okres 02/2024r. Dnia 30 marca 2024r. złożył czynny żal drogą elektroniczną. Po 4 dniach złożył brakującą ww. deklarację JPK_V7M.
Urząd skarbowy jeszcze nie zdążył zgromadzić dowodów wobec niezłożenia ww. deklaracji. Przedsiębiorca zachował wszystkie zasady skutecznego złożenia czynnego żalu.
Wobec tych okoliczności uniknie kary wobec popełnienia czynu zabronionego.
UWAGA! Resort Finansów potwierdził, iż w nawiązaniu do art. 16 § 4 Kodeksu Karnego Skarbowego począwszy od 5 października 2021 r., złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (poprzez e-PUAP albo e-Urząd Skarbowy) jest jak najbardziej skuteczne. Ministerstwo Finansów przyznało, że zmiana wyrażenia ustawowego na postać „na piśmie” ma właśnie na celu zrównanie czynnego żalu w formie papierowej z czynnym żalem złożonym drogą elektroniczną, który musi być podpisany:
|
Zgodnie z art. 16 Kodeksu Karnego Skarbowego z czynnego żalu nie skorzysta sprawca, który:
Autor:
Krzysztof Ulicki