Wirtualne kasy fiskalne

Opublikowano:

Od 1 czerwca 2020 roku Ministerstwo Finansów umożliwiło korzystanie z kas fiskalnych w formie oprogramowania na urządzenia mobilne dla części branż. Z nowego rozwiązania będą mogły korzystać w pierwszej kolejności podmioty z branży transportowej, hotelarskiej, gastronomicznej oraz przedsiębiorstwa z zakresu sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych, wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Wirtualne kasy fiskalne mają być alternatywą dla zwykłych kas rejestrujących, ich wprowadzenie uzasadniane jest przez resort finansów próbą zachęcenia podmiotów do uczciwej ewidencji sprzedaży detalicznej na rzecz osób fizycznych i wyjścia z szarej strefy, poprzez łatwe, szeroko dostępne i tanie rozwiązanie w postaci oprogramowania lub aplikacji mobilnej. Administracja liczy również na zwiększenie efektywności działań skarbowych w zakresie nierejestrowanej sprzedaży uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT. Jest to spowodowane dodatkowymi możliwościami kontrolnymi, wykonywanymi w czasie rzeczywistym, w przypadku korzystania przez podmioty z wirtualnych rozwiązań ewidencyjnych. Dane o bieżących czynnościach fiskalnych przesyłane w sposób zautomatyzowany i bezpośredni, mogą być pobrane i zweryfikowane przez Krajową Administrację Skarbową w dowolny momencie oraz zgodnie z harmonogramem przesyłania danych.

Istotnym rozwiązaniem dotyczącym bezpieczeństwa stosowania oprogramowania, jest system certyfikacji, analogiczny do zastosowanego w przypadku tradycyjnych kas fiskalnych. Oznacza to, że wybór przez przedsiębiorcę wirtualnej kasy fiskalnej, będzie ograniczony do listy certyfikowanych producentów, określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Miar.

 

Źródła:

Kasy wirtualne gov.pl [dostęp 10.06.2020]

Dziennik ustaw [dostęp 10.06.2020]

Dziennik ustaw [dostęp 10.06.2020]

 

autor: Szymon Kwasigroch

Systim.pl

Podobne artykuły
Inne artykuły
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!